Łazienka to specyficzne miejsce, w którym każdy z domowników spędza dużo czasu. To sprawia, że trudno zachować w łazience porządek i ład. Jak uniknąć łazienkowego chaosu? Czy można szybko i łatwo zorganizować to pomieszczenie?
Za dezorganizację łazienki w głównej mierze odpowiadają akcesoria łazienkowe, kosmetyki i wszelkiego rodzaju środki czystości (szczególnie jeśli mowa o małej łazience). Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, żeby uporządkować łazienkę w taki sposób, by była nie tylko czysta i elegancka, ale i funkcjonalna. Co więcej, zorganizowana łazienka wcale nie musi być kosztowna!

 

uporzadkowana-lazienka-3

 

Pojemna i zamykana szafa – podstawa dobrze zorganizowanej łazienki

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania nowej łazienki lub w trakcie jej remontu, albo po prostu chcesz coś zmienić, postaw na pojemne, zamykane szafki łazienkowe zamiast otwartych półek.
Zamknięte półki i szafki – niezależnie od tego, czy są stojące czy wiszące – pozwalają szybko i estetycznie schować wszelkiego rodzaju kosmetyki. Półki otwarte eksponują wszystko, co się na nich znajduje, więc jeśli masz w łazience taką półkę, wykorzystaj ją jako miejsce dla świec lub ręczników. Dzięki temu podkreślisz charakter wnętrza. Półka otwarta, gdy wykorzystywana jest do przechowywania absolutnie wszystkiego, staje się łazienkową graciarnią i siedliskiem kurzu.
Zamknięte półki pozwalają przechowywać niezbędne kosmetyki w sposób uporządkowany i czysty. Wystarczy, że od czasu do czasu przetrzesz szafkę w środku, a fronty przemyjesz szmatką i gotowe! Rynek oferuje szeroki zakres zamykanych szafek łazienkowych,
więc z pewnością znajdziesz model i kolor pasujące do Twojej łazienki.

 

Organizacja szafek

Wybierając zamykane szafki do łazienki, zwróć uwagę na ich wnętrze. Warto wybrać takie, które posiadają przegródki. Pozwolą one jeszcze efektowniej uporządkować kosmetyki, szczotki, ręczniki itp. Dzięki temu dużo szybciej znajdziesz to, co jest Ci w danej chwili potrzebne. Podczas układania produktów możesz zastosować pewien klucz. Przykładowo: w jednej z szuflad umieść peelingi, kule do kąpieli oraz balsamy do ciała. W kolejnej kosmetyki do make-upu, a w ostatniej szczotki do włosów, prostownicę i suszarki.

 

 

 

uporzadkowana-lazienka-2

 

Lustro czy szafka z lustrem?

W każdej łazience musi być lustro. Czy można wykorzystać je do innych celów niż sprawdzenie swojego wyglądu? Tak, jeśli postawisz na szafkę z lustrem. Zagospodarujesz miejsce za lustrem, co ma szczególne znaczenie w małej łazience. Montując szafkę z lustrem, zyskujemy funkcjonalność lustra połączoną ze schowkiem. Dzięki takiej szafce wszystkie przydatne przedmioty są na wyciągnięcie ręki, a łazienka staje się lepiej zorganizowana.

Wieszaki na ręczniki

Trzeba pamiętać, że w łazience nie chodzi o to, by wszystko przechowywać w szczelnie zamkniętych szufladach, ale żeby mieć pod ręką tylko to, co najbardziej potrzebne. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór wieszaków na ręczniki. Muszą współgrać ze stylem wnętrza, jak również – a może przede wszystkim – z użytkownikami łazienki.
W zależności od tego, jak liczną masz rodzinę, każdy powinien mieć swój ręcznik, a ilość wieszaków powinna zostać dobrana tak, aby uniknąć wieszania jednego ręcznika na drugi. Tak samo ważny jest sposób montowania wieszaków łazienkowych. Przykładowo, jeśli chcesz mieć ręcznik pod ręką, gdy jesteś w strefie prysznica, a niekoniecznie masz na niego miejsce, użyj wieszaków na przyssawkach, które możesz umieścić na szybie prysznicowej.
Zadbaj o podstawowe akcesoria łazienkowe
Decydując się na zakup kompletu akcesoriów łazienkowych, sprawisz, że wszystko będzie do siebie pasowało, a także zyskasz odpowiednie rzeczy do przechowywania takich produktów jak pasta czy szczoteczka do zębów. Gotowe komplety składają się z mydelniczki, dozownika do mydła, kubka na szczoteczki, a także z uchwytów na papier i pojemników na szczotkę WC.

Autorką wpisu gościnnego jest miłośniczka wnętrz Agnieszka Możejko, na co dzień pisząca porady o urządzaniu łazienki i kuchni na blogu Łazienki Plus.